Trauma on keeruline ja mitmekihiline kogemus, mis võib mõjutada inimese emotsionaalset, vaimset ja füüsilist heaolu. Traumaatiline seisund tekib, kui inimene kogeb äärmiselt stressirohket või ohtlikku olukorda, mis ületab tema toimetuleku- ja taluvusevõime. Traumat võivad põhjustada erinevad sündmused: vägivallateod, õnnetused, looduskatastroofid, sõda, surm, lapsepõlve väärkohtlemine jm. Trauma tekib olukordades, mis on ootamatud, dramaatilised, järgneb isolatsioon ja tundub, et olukorrale pole lahendust (ODIP).
Trauma ei ole ainult see, mis juhtub; vaid ka see, kuidas inimene olukorda kogeb ja tajub. Kaks inimest võivad sama sündmust erinevalt kogeda, mille tulemusel võib trauma ühe inimese elu mõjutada, kuid teise oma mitte.
Esmane trauma tekib, kui inimene on sündmuse otsene osaline, nt õnnetuse või vägivalla ohver. Sekundaarne trauma tekib, kui inimene puutub kokku kellegi teise trauma kogemusega, nt meditsiinitöötajad, kes näevad pidevalt traumaohvreid. Krooniline trauma kujuneb pideva trauma või stressi allika olemasolul, nt pidev väärkohtlemine või aastaid kestev vaimne vägivald.
Trauma ja PTSD. Posttraumaatiline stressihäire (PTSD) on seisund, mis võib tekkida pärast traumaatilist sündmust. Sümptomitens võivad olla ärevus, korduv häirivate sündmuste meenutamine, unetus jm vaimsed probleemid.
Traumaatilised kogemused võivad avaldada sügavat mõju inimese füüsilisele, emotsionaalsele ja vaimsele heaolule.
Emotsionaalne mõju. Trauma võib põhjustada hirmu, viha, süütunnet ja masendust, mis omakorda tekitab vaimset kurnatust ja kahjustab inimese elukvaliteeti.
Füüsiline mõju. Uuringud on näidanud, et trauma võib olla seotud mitmesuguste füüsiliste sümptomitega, sh valu, peavalud, unehäired ja immuunsüsteemi nõrgenemine. Trauma võib tekitada ka kroonilisi haigusi, nt südamehaigused.
Sotsiaalne mõju. Trauma võib mõjutada inimese suhteid, põhjustades isolatsiooni, usaldamatust ja probleeme suhetes. Inimesed, kes on kogenud traumaatilisi sündmusi, võivad leida end vältimas lähedasi suhteid kartes näida haavatavana.
Trauma läbitöötamine ja tervendamine on võimalik.
Holistiline regressiooniteraapia aitab vabastada traumakogemusse kinnijäänud kehatunded, emotsioonid ja piiravad uskumused. Kui trauma on läbi töötatud, saab klient terapeudi juhendamisel integreerida uued emotsioonid, kehatunded ja uskumused, mis klienti elus toetavad ja edasi viivad.
Värske trauma puhul vajab klient terapeudilt usaldust ja kuulamist, et oma valusat kogemust jagada, tulla välja isolatsioonist.
Trauma võib mõjutada inimest sügavalt ja pikaajaliselt. Trauma ei ole inimese identiteedi osa, vaid see on osa tema elust, mille läbitöötamine ja tervendamine on võimalik. Professionaalne abi, toetavad suhted ja eneseabi praktikad aitavad leida tee täisväärtusliku ja rahuldustpakkuva elu juurde.